تصفیه آب استخر

شرکت مهندسین پالود صنعت نیکان با توجه به تجربه وتخصص مهندسین طراح خود بهترین طرح ها و روش ها را برای استخر ها اعم از خصوصی و عمومی به انجام میرساند.
استخرها را میتوان به دونوع تقسیم نمود که عبارتند از :
- استخرخصوصی و شخصی
- استخر عمومی و مجتمع ها
معمولا حجم استخرهای خصوصی تا400 متر مکعب شناخته میشود و استخرهای عمومی معمولا از400 متر مکعب به بالا
در گذشته برای تصفیه آب استخر از کلر استفاده میشد که در زمان حال نیز برای برخی استخر ها از این روش استفاده میشود. روش استفاده از کلر نیز برای تصفیه استخر به این صورت بود که ابتدا مقداری کلر با آب داخل یک سطلی مخلوط میشد و این سطل های اماده شده از چند جهت وارد استخر میگردید . البته استخر از افراد تخلیه میشد و پس از زمان معین که استخر تخلیه بود دوباره مورد استفاده قرار میگرفت . حل شدن کلر در آب باعث بوجود آمدن گاز کلر میشد که بسیار میتوانست به سیستم تنفسی آسیب بزند و متاسفانه در زمان گذشته به علت سهل انگاری برخی افراد مسئول استخر ، صدمات جانی نیز بوجود آمد.
امروزه بهترین روش مورد استفاده در دنیا جهت تصفيه آب استخرهای شنای سرپوشیده یا سرباز (خصوصي و عمومي) و تصفيه آب و از بين بردن جلبك در آبنماها در حال حاضر استفاده از ازن می باشد که به علت مزایای فراوان و توانايي بسيار بالاي اين روش، استفاده از آن روز به روز در حال گسترش است.
ازن قويترين اکسيد کننده تجاري در دنيا شناخته شده و تمام ميکروارگانيسم ها از جمله باکتريها، ويروسها، اسپورها و تخم انگلها را از بين مي برد و همچنين به علت اكسيد كنندگي بالا مانع از رشد جلبك ها مي گردد
مکانيسم اثر ازن و کلر بر روی ميکرو ارگانيسم ها کاملاً متفاوت است. ازن بر روی ديواره ميکرو ارگانيسم ها تأثير می گذارد در حالی که کلر می بايستی از ديواره عبور کرده و دقيقاً روی هسته عمل کند بنابر اين ازن 3000 بار سريعتر از کلر عمل استريل نمودن را انجام داده و چون ازن روي ديواره تأثير مي گذارد طيف استريل کنندگي آن بسيار گسترده مي باشد.
کلر با بعضي ازاملاح آب تشکيل نمک داده که اين نمک برروي سطوحي مثل کاشي و سراميک رسوب مي دهد، در صورتي که ازن نه تنها تشکيل نمک نداده بلکه به شفاف سازي آب کمک مي کند . بدين صورت که بار ذرات معلق ريز (کلوئيدي) در آب را که باعث تيرگي آب مي شوند را خنثي نموده و ذرات معلق را به هم مي چسباند، که بدين ترتيب باعث موثرتر عمل کردن فيلتر موجود مي شود.
ازن (O3) ناپايدار بوده و پس از مدتي به اکسيژن بر مي گردد به همين علت نمي توان آن را در جايي نگه داشته يا فشرده و جابجا کنيم و به همين علت بايد ازن همواره در محل توليد شود، که اين باعث شده ازن بعنوان يک استريل کننده ایمن شناخته شود.
ازن کمتر از کلر باعث خوردگي ديواره استخر، لوله ها و ... شده و ماندگاري آب استخر را نيز افزايش داده و باعث از بين رفتن بو، رنگ و طعم موجود در آب استخر مي شود.
ثابت شده است که تغييرشکل ناخن، قرمزي چشم ها و خارش پوست و همچنين ابتلاي غير معمول غريق نجاتها و شناگران حرفه اي به آسم، ناشي از بخارات سمي حاصل از کلر در محوطه استخرها بوده است که اين موارد در هنگام استفاده از سيستم ازن بوجود نمي آيد.
روش ازن بهترين روش براي استريل و ضد عفوني کردن آب استخرها در سطح جهان و مورد تأييد مراکز مختلف جهاني منجمله FDA، WHO و ... مي باشد. ازن هم اکنون در جهان به عنوان ضد عفوني کننده پيشرو در زمينه هاي آب آشاميدني، آب معدني، هوا ، استخر، محصولات کشاورزي، انبارها، سردخانه ها، کانتينر هاي حمل مواد غذايي، سطوح، سالنها، صنايع لبني، کارخانجات مواد غذايي و خطوط توليد و بسياري زمينه هاي ديگر شناخته شده است.
چرا ازن از کلر براي تصفيه آب استخر بهتر است؟
- ازن سه هزار بار از کلر در تصفيه آب و از بين بردن ميکروبها و ويروسها و ديگر پارازيتها در آب استخر موثرتر است.
- برخلاف کلر، ازن THM و کلر آمين توليد نمي کند و بعد از استفاده اگر اضافه باشد به حالت اکسيژن خالص يا نوزاد در مي آيد.
- ازن باعث حذف کليه مواد آلی در آب می شود که با توجه به حذف آنها حتی در صورت اضافه کردن کلر باقيمانده به هيچ عنوان ترکيبات کلرآميدی بوجود نخواهد آمد.
- ازن تمامي ميکروارگانيسم ها از جمله وبا، هپاتيت و ... را از بين مي برد، ولي کلر اين چنين عمل نمی کند.

فوايد ازن:

1- ازن به منعقد کردن مواد آلي کمک مي کند بنابر اين فيلترهاي شني موثر عمل کرده و قادر به حذف مواد کلوئيدي ريز مي گردد كه در نتيجه باعث حذف جاروكشي كف استخرها مي شود.
2- ازن با غلظت باقيمانده محلول حدود ppm 5/0 و بالاتر، از بين بردن ويروس، باکتري و قارچ را صد در صد تضمين مي کند.
3- ازن توليد شده سه اتمی به آرامي به اکسيژن نوزاد تبديل مي شود و باعث ماندگاري اکسيژن محلول در آب و درخشندگي آن و عدم نياز به تعويض آب مي گردد.
4- ازن هيچ باقيمانده سمي در آب باقي نمي گذارد.
5- ازن توسط ازن ژنراتورها در محل توليد مي شود و نياز به نگهداري ندارد.
6- ازن بر خلاف کلر باعث رسوب کربنات کلسيم و تشکيل رسوب در سطح استخر نمي گردد.
7- باکتريها به مرور زمان نسبت به ازن مقاوم نمي شوند.
قبل از استفاده از ازن از صافی های تصفیه به منظور جداكردن آلودگی ها و ذرات از آب استخر، استفاده میشود و در سه نوع می باشند:
1- صافی های شنی
2- صافی های دیاتمی
3- پلیمری(فایبرگلاس(
که معمولا ازنوع شنی آن استفاده میشود.

صافی های شنی(sand filter)

صافی های شنی تشكیل شده از یك محفظه فلزی یا فایبرگلاس مقاوم نسبت به فشار آب و دانه های شن ، یا همان سیلیس، كه در اندازه های مختلف چهارگوش به صورت لایه لایه در آن قرارگرفته است. لایه ها براساس اندازه دانه های شن از شن درشت تا شن ریز از پایین به بالا طبقه بندی می شود.
مراحل تصفیه در فیلترهای شنی به این صورت است كه آب برگشتی استخر از بالا بر روی لایه های شن ریخته می شود و پس از عبور از لایه های مختلف شن ذرات معلق خود را باقی می گذارد و از انتهای مخزن خارج می گردد پس از مدتی كاركرد، صافی كثیف می شود و فشار آب ورودی به صافی ها افزایش می یابد لذا صافی باید تمیز گردد. به عبارت دیگر صافی ها پس از مدتی كاركرد ذرات معلق چربی داخل آب را به خود جذب می نمایند كه این مسئله باعث می شود آب براحتی از صافی عبور نكند و در نهایت افت فشار در صافی زیاد شود. افزایش فشار در فشار سنج ورودی صافی و یا كاهش آب در ورودی های استخر نشانگر این مسئله است كه صافی ها كثیف شده اند و باید تمییز گردند.
شرکت مهندسین پالود صنعت نیکان آماده ارائه طرح های خود برای انواع استخرها میباشد
مهندسین پالود صنعت نیکان با داشتن دانش روز در زمینه تصفیه آب استخر آماده انجام کلیه سفارشات استخر های خصوصی و عمومی میباشد.

`
دانلود کاتالوگ

تهرانسر-خیابان هفتم بلوار اصلی ( قهرمانی )-ساختمان پارسه-واحد 29
تلفن : 46-44569945(21) 98+
فکس : 44596738 (21) 98+
همراه : 9121872360 98+
ایمیل : info@psne.ir