تصفیه پساب آبکاری

در پساب آبكاري هميشه مقاديری از فلزات سنگين موجود است.در صورتی که این مواد وارد آب سفره های زیر زمینی گردد میتواند صدمات جبران ناپذیر به محیط زیست وارد نماید.آب های حاوی فلزات سنگین حتی با غلظت کم قابل شرب نمیباشد.راحت ترین کار ممکن به جهت جلوگیری از این مشکلات تصفیه فاضلاب در محل و جداسازی این فلزات است.

فاضلاب صنعتی صنایع آبکاری

انواع پساب‌هاي اسيدي و قليايي كه در اثر چربي گيري و شستشوي سطوح فلزاتي كه روي آنها عمل آبكاري انجام مي‌گردد بوجود میایدو همچنین انواع پساب‌هاي ناشي از شستشوي اجسام آبكاري ‌شده بعد از هر مرحله از آبكاري كه بيشتر شامل مقاديري از كروم، مس، نيكل يا مواد سمي همچون سيانور مي‌باشند،علاوه بر پساب‌هاي حاصل از مرحله شستشوي اجسام آبكاري‌شده ممكن است مقداري مواد سمي تركيبات فلزات سنگين از وان‌هاي آبكاري نشت نمايد يا هر چند وقت يك بار، وان‌ها را تخليه نمايند.
شرکت مهندسین پالود صنعت نیکان با بهره گیری از مجرب ترین و متخصص ترین افراد واحد طراحی و ساخت توانایی تصفیه کامل پساب صنایع آبکاری را دارد.بدین صورت که آب خروجی از سیستم تصفیه میتواند برای مصرف دوباره و یا آبیاری درختان و محیط سبز استفاده گردد.
در روش آبكاري با جريان دائم ابتدا نسبت به يكنواخت بودن كيفيت و كميت پساب سيانور اقدام و سپس عمل اكسيداسيون را انجام مي‌دهند. زمان كلي لازم براي اكسيداسيون حداكثر 15 تا 20 دقيقه است. در جريان‌هاي منقطع پساب، سعي مي‌شود ابتدا پساب‌هاي حاصل از آبكاري سيانوري در پايان كاري در حوضچه‌اي جمع‌آوري و در اين حوضچه پس از تنظيم pH و تزريق تركيبات كلردار، سيانور موجود در پساب را اكسيده نمايند.

انعقاد و ته نشيني

پس از آن كه فاضلاب سيانور توسط اكســيداسيون و فاضلاب حاوي اسيد كروميك توسط احيا، سميت‌زدايي گرديدند، هر دو پساب را با پساب حاصل از شستشوهاي اسيدي و قليايي چربي گيري مخلوط كرده و با تنظيم pH در محدوده 5/8 تا 5/9 جهت تشكيل هيدروكسيدهاي فلزي عناصر سنگين موجود در پساب مثل كروم سه ظرفيتي، نيكل، مس، همچنين با افزايش كمي مواد منعقدكننده جهت تسهيل در ته نشيني هيدروكسيدهاي فلزي تشكيل‌شده به همراه مواد معلق و كلوئيدي ديگر موجود در فاضلاب اقدام نموده و پساب را به مخزن ته‌نشين هدايت مي‌نمايند تا لخته‌ها و فلوك‌هاي تشكيل شده ته نشين گرديده و از فاضلاب جدا شوند. اصولاً حجم مخزن ته‌نشين بايستي به گونه‌اي انتخاب گردد كه حداقل يك ساعت زمان ماند جهت ته‌نشيني مناسب لخته‌ها به فاضلاب داده شود. پساب خروجي از كلاريفاير قابليت تخليه شبكه فاضلاب را دارا بوده و چون سميت‌زدايي شده است جهت تصفيه‌خانه‌ها در شهرك صنعتي ضرري نداشته و مشكل‌آفرين نخواهد بود.
لازم به ذکر است سیستم های تصفیه فاضلاب آبکاری شرکت مهندسین پالود صنعت نیکانجهت حذف كرومات، سيانور، فلزات سنگين متداول در آبكاري یکی از شرکت های اصلی میباشد و سایر شرکت های پروژه های خود را به ما محول مینمایند.

`
دانلود کاتالوگ

دفتر مرکزی: کیلومتر 9 جاده مخصوص ( تهران - کرج ) - بلوار اصلی تهرانسر - نبش خیابان ششم - ساختمان ایرانیان - واحد 8
تلفن : 20 - 44566419 (21) 98+
فکس : 44513120 (21) 98+
همراه : 9121872360 98+
ایمیل : info@psne.ir