فروش مخازن کامپوزیت SMC

مخازن کامپوزیت ,فروش مخازن کامپوزیت SMC,SMC,

معرفی کامپوزیت

کامپوزیت ترکیب دو یا حداقل چند ماده است که با خواص فیزیکی و شیمیایی متفاوت با یکدیگر ترکیب‌شده‌اند که یکی فاز تقویت‌کننده نامیده می¬شود و به شکل الیاف (شیشه)، ورقه یا ذرات است و در فاز دیگر که ماتریس (در اینجا رزین) نامیده می¬شود محصور است. نهایتاً محصولی تولید می‌شود که مشخصات آن با مشخصات هریک از اجزاء آن متفاوت است چون استفاده از این مواد به‌صورت تکی باعث گسسته شدن و ضعف ساختاری می¬شود. این مواد جدید به دلایلی ازجمله مقاومت بیشتر مصالح ترکیبی، سبک‌تر بودن و قیمت کمتر نسبت به فولاد و بتن ارجحیت دارند.
بهداشت آب یکی از مهم‌ترین مسائلی است که به‌طور مستقیم بر روی سلامتی انسان‌ها تأثیرگذار است، به همین دلیل جنس مخزن ذخیره آب آشامیدنی باید از نوعی انتخاب شود تا از ورود ناخالصی و مواد آلوده که به‌طور ناخواسته وارد آب می¬شوند جلوگیری کند که معمولاً در مخازن ذخیره با مصالح بتنی و فلزی این اتفاق می¬افتد.

مخزن کامپوزیتی SMC

طراحی این مخازن بر اساس بارهای وارده و مطابق با استاندارد BS4994 انجام گردیده است. بارهای اعمال‌شده شامل بارهای وارده از سطح زمین، نیروی هیدرو استاتیک آب درون مخازن به جداره مخازن و نیروی هیدرو استاتیک واردشده به صفحات جداکننده و همچنین نیروی اعمال‌شده به دریچه¬ها و کلیه اتصالات هست. ساخت مخازن از مواد کامپوزیتی(GRP) و مطابق با بالاترین استاندارد ساخت روز دنیا به انجام می¬رسد

موارد كاربرد مخازن کامپوزیتی GRP

 ذخیره آب و فاضلاب (آب آشامیدن، آب آتش¬نشانی، آب دریا، لجن و ...)
 ذخیره مواد شیمیایی (HCL,NaOH,NaOCL)
 ذخیره سوخت¬های پتروشیمی و آلی
 ذخیره کودهای مایع
 ذخیره روغن و مواد غذایی

مزیت‌های مخازن کامپوزیتی (GRP):

نصب آسان:

در مقایسه با سایر مخازن، انواع کامپوزیتی آن‌ها از وزن بسیار کمتری برخوردار بوده و این مسئله کاهش بسیار زیادی در هزینه‌های حمل‌ونقل، تجهیزات موردنیاز برای نصب، نیروی انسانی مورداستفاده و ... ایجاد می‌نماید. همچنین در مخازن کامپوزیتی سرعت نصب کلیه تجهیزات بسیار بالاتر هست.

دوام و عمر طولانی:

مخازن کامپوزیتی به علت مقاومت مناسب در شرایط جوی مختلف و انعطاف‌پذیری از دوام بالایی برخوردار بوده و دارای عمر مفید بیشتری می-باشند. خصوصاً در مواردی که نیاز به مدفون نمودن تانک موردنظر وجود دارد انعطاف‌پذیری کامپوزیت مقاومت آن در مقابل انواع فشارها و نیروی‌های اعمال‌شده را بالا می‌برد. به‌علاوه، به علت خاصیت ضد خوردگی کامپوزیت، تانک‌های کامپوزیتی در زمینه‌ای مرطوب نیز از دوام بسیار بالایی برخوردار هستند.

آب ¬بندی کامل:

پروسه تولید مخازن کامپوزیتی به‌صورت یکپارچه احتمال وجود نشتی در این مخازن را به صفر می¬رساند. کلیه مخازن پس از تائید آزمون نشتی، ازلحاظ آب¬بندی مورد تائید قرار خواهند گرفت.

قابلیت تولید متنوع:

مخازن کامپوزیتی در ابعاد و اندازه‌های مختلف با خصوصیات متنوع قابل‌تولید هستند. با استفاده از نرم‌افزارهای مهندسی موجود، توانایی تولید مخازن با ظرفیت 1 تا 85 مترمکعب وجود دارد که این ظرفیت با توجه به درخواست کارفرما قابل‌تغییر می¬باشد. همچنین در صورت اتصال مخازن به یکدیگر امکان ساخت مخازن با ظرفیت¬های چند صد مترمکعبی نیز وجود دارد.

نصب مخازن کامپوزیتی:

مخازن کامپوزیتی را می‌توان هم به‌صورت مدفون و هم به‌صورت روباز (زمینی و هوایی) نصب نمود.

مقاومت در مقابل سرما و گرما:

این مخازن با توجه به اینکه از مواد کامپوزیتی ساخته‌شده‌اند از 45+ تا 50- درجه در بلندمدت قابلیت تحمل تغییرات دمایی را دارند و در مناطق کوهستانی با توجه به خاصیت عایق حرارتی مواد کامپوزیتی، این مخازن دارای کارایی و عملکرد بهتری می¬باشند.

عدم نياز به انرژي:

با توجه به عدم استفاده از دستگاه‌های برقی و مکانیکی در این سیستم¬ها هزینه¬های مربوط به مصرف برق، انرژی، استهلاک تجهیزات و سایر هزینه-های مربوط به اپراتوری در آن‌ها وجود ندارد.

حفاظت از آب‌وخاک در طبيعت:

با توجه به اهمیت نشت در مخازن، به‌خصوص در مخازن نگهداری فاضلاب، مواد نفتی و شیمیایی، آب‌بند بودن کامل مخازن کامپوزیتی با توجه به یکپارچگی تولید آن¬ها موجب حفاظت از آب‌وخاک در محیط اطراف آن‌ها می¬شود.

مقاومت در مقابل شوری و تلخی آب‌وخاک:

به علت خاصیت مواد کامپوزیتی، در مناطقی که نزدیک به سواحل دریا هست و رطوبت یا آب دریا باعث خوردگی مخازن مدفون می‌شود، نصب مخازن کامپوزیتی یکی از بهترین گزینه¬ها محسوب می¬شوند.

قابلیت جابجایی:

مخازن کامپوزیتی را می‌توان در صورت نیاز بارها جابجا نمود و در مناطق مختلف از آن استفاده نمود.

ابعاد مخازن:

لازم به ذکر است شرکت مهندسین پالود صنعت نیکان توان تولید مخازن را مطابق ابعاد و مشخصات مختلف موردنظر خریدار را دارا هست. همچنین سایر جزئیات شامل محل لوله‌های ورودی و خروجی و سر ریزهای تخلیه و دریچه بازدید متناسب با درخواست خریدار اجرا خواهد شد.

داشتن محيطي سالم و بهداشتي:

این سیستم با توجه به عدم نشت و آب¬بندی کامل از ایجاد هرگونه آلودگی در محیط اطراف مخازن جلوگیری می¬شود و درنتیجه محیط اطراف کاملاً سالم و بهداشتی خواهد بود.

عدم خرابي در حوادث غیرمترقبه (زلزله و ...):

با توجه به قابلیت انعطاف¬پذیری که کامپوزیت‌ها دارند در سوانحی مانند زلزله بهتر عمل می‌نمایند و کمترین صدمه به آن‌ها وارد می‌گردد.

ضد اشعه خورشيد:

با توجه به جنس مواد مورداستفاده در مخازن کامپوزیتی، این مخازن دارای مقاومت بالایی در برابر نور خورشید می¬باشند.

عدم نياز به ساپورت:

با توجه به طراحی مقاومتی و سازه¬ای مخازن با استفاده از نرم¬¬افزار ANSIS و بر اساس مقاومت در برابر فشار خاک، کلیه مخازن به هیچ¬گونه ساپورتی جهت مدفون شدن نیاز ندارند.

مخازن کامپوزیتی مدولار (SMC-GRP)

روش ساخت پانلهاي GRP، قالب‌گیری تحت پرس داغ است که اصطلاحاً SMC نامیده می‌شود. این نوع از کامپوزیت‌ها، کامپوزیت‌هایی هستند که به شکل اولیه ورق خام داخل قالبی با حرارت مشخص قرار داده می‌شوند و پس از اعمال فشار (بر اساس الگوی مشخص) در مدت‌زمان مشخصی اصطلاحاً پخته‌شده و قطعه‌ای که از قالب خارج خواهد شد دارای سطحی باکیفیت مطلوب خواهد بود. در این کامپوزیت فاز تقویت کنند را غالباً الیاف شیشه یا کربن و فاز ماتریس را پلی‌استر غیراشباع تشکیل می‌دهد. با توجه به طراحی ویژه و همچنین خواص شیمیایی، فیزیکی و مکانیکی مواد کامپوزیتی مورداستفاده، این مخازن در برابر خوردگی (حتی در حالت تماس طولانی‌مدت) مقاومت بسیار بالایی دارند. این امر بعلاوه استحکام زیاد پانل‌ها در برابر فشار و یا کشش و عدم تغییرات ابعاد مخازن در اثر تغییرات درجه حرارت محیط، امکان استفاده از این مخازن را برای ذخیره‌سازی انواع آب (شرب، مصرفی، شور و دریا) و فاضلاب تا مقادیر بسیار زیاد (تا 000,10 مترمکعب به‌صورت یکپارچه) در شرایط آب و هوایی بسیار سخت میسر نموده است.
مشکلات متعددی که در صنایع مختلف در هنگام استفاده از مخازن نگهداری سیالات مختلف وجود دارد، متخصصین را بر آن داشته تا نسل جدیدی از مخازن پلیمری را باکیفیت بالا و عمر و دوامی بیشتر و همچنینی قیمتی اقتصادی‌تر به جامعه صنعتی معرفی نمایند.
مخازن کامپوزیتی از پانل هاي کامپوزیتی GRP با بیش از 40 درصد الیاف شیشه و با استفاده از اتصالات پیچ و مهره‌ای به‌صورت مدولار ساخته می‌شود. برای ایجاد یک مخزن، ابتدا قطعات بدنه مخزن (پانل‌ها) به‌صورت اجزا مدولار استاندارد و با روش قالب‌گیری پرسی از مواد کامپوزیتی GRP تولید می‌شود. سپس زیرسازی‌های مناسب انجام‌شده و فونداسیون بتونی برای نصب پانل‌ها ایجاد می‌شود. در مرحله بعد یک سازه ساپورت فلزی یکپارچه ایجادشده و پانل¬ها با استفاده از پیچ و مهره¬¬های فولاد زنگ نزن یا گالوانیزه و ساپورت¬های فلزی به یکدیگر متصل می‌شوند و شکل یک مخزن را به خود می‌گیرد. این مخازن در دو نوع تقویت‌شده از داخل و تقویت‌شده از خارج ایجاد می¬شوند. این مخازن برای ذخیره‌سازی آب (شیرین، شور و دریا)، فاضلاب و ده¬ها نوع ماده شیمیایی در داخل یک مخزن یکپارچه و با ظرفیت 30 مترمکعب تا 000,10 مترمکعب قابل‌استفاده است.

سیستم¬های تقویت‌کننده :

به‌طورکلی این مخازن در دو دسته تقویت‌شده از داخل و تقویت‌شده از خارج تقسیم‌بندی می‌شوند.

 ساختمان مخازن تقویت‌شده از داخل

 مخازن کامپوزیتی SMC,فروش  مخازن کامپوزیتی SMC,SMC, مخازن کامپوزیتی

در این نوع از مخازن پانل‌های دیواره در ارتفاع یک متری از سطح زمین از داخل به یکدیگر متصل شده‌اند. همان‌طور که در شکل مشاهده می‌شود این اتصالات توسط میله¬هایی مستقیم از جنس فولاد ضدزنگ و یا فولاد گالوانیزه بین دو پانل روبروی هم انجام می¬گیرد.
استحکام بالای پانل¬های SMC و نیز مهار¬های داخلی بین پانل‌ها باعث شده این مخازن دوام و استحکام بالایی داشته باشد.

 ساختمان مخازن تقویت‌شده از خارج

 مخازن کامپوزیتی SMC,پالود صنعت نیکان,SMC,کامپوزیت

در این نوع از مخازن ستون¬هایی از خارج تا ارتفاع مشخص نصب‌شده‌اند و این ستون¬ها وظیفه نگه‌داشتن دیوارها را دارد. سیستم تقویت‌کننده خارجی به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که تنش ایجادشده براثر فشار هیدرو استاتیکی وارد بر بخش خارجی مخزن را تحمل نماید و این نیرو را که به پانل‌ها وارد می‌شود به فونداسیون بتونی انتقال دهد. یکی از محاسن این مخازن این است که سیال داخلی با فلزات تقویت‌کننده هیچ تماسی نداشته و این امر باعث می‌شود سیال ذخیره‌شده باکیفیت اولیه باقی بماند.
در هنگام پر شدن مخازن مقاوم سازی شده از داخل، تغییرشکل بسیار گسترده ای در کناره های مخزن رخ میدهد و در مقایسه با مخازن مقاوم سازی شده از خارج میتوان نتیجه گرفت که مخازن مقاوم سازی شده از خارج، پایداری بسیار بیشتری در مناطق حساس دارند.

طراحی مخازن

در طراحی این مخازن برای اطمینان از نتایج، خواص مواد بر اساس حداقل دوام یعنی 70% مقدار اولیه در نظر گرفته‌شده است.

از پارامترهای طراحی میتوان به :

• آب پایا
• نیروی ثابت تکیه گاهی
• نیروی ناشی از وزن برف
• نیروی احتمالی خارجی
• نیروی ناشی از زلزله و رانش زمین
اشاره کرد.

مراحل مونتاژ

 مخازن کامپوزیتی SMC,SMC,فروش مخازن کامپوزیت,

با وجود استحکام بالا ،وزن پنل های GRP بسیار کم است(تقریبا 3/1 پنل های فولادی مشابه) تمامی پنل ها بدون نیاز به وسیله خاصی توسط دست میتواند حمل شوند. به همین دلیل مراحل نصب و مونتاژ با سرعت و کیفیت مطلوب انجام می شود :
• آماده سازی فونداسیون
• ردیف کردن پنل های GRP برای آماده سازی اولیه مونتاژ
• جا گذاری درزگیر پلاستیکی بین پنل ها
• اتصال پنل ها با پیچ و مهره
• قرار دادن پنل های تحتانی و کامل کردن کف مخزن
• مستقر کردن 3 پهلوی مخزن
• استقرار پنل های سقفی و در صورت نیاز صفحه ها و لوله های ساپورت
• نصب تقویت کننده در صورت لزوم
• محصور کردن مخزن با نصب پهلوی چهارم
• اتمام تقویت های داخلی و خارجی
• پرکردن و تست مخزن

مزایا و برتری¬های مخازن مدولار

با توجه به این‌که تمامی قطعات این مخزن ازجمله پنل¬های GRP در کارخانه تولید می‌شود و به‌صورت پیش‌ساخته می‌باشد و همچنین مونتاژ تمامی قطعات مخزن در محل نصب انجام می‌گیرد، این‌گونه مخزن به‌راحتی و با سرعت حدود یک‌دهم سرعت ساخت مخازن بتونی، قابل‌نصب و راه‌اندازی می¬باشند.

از مزایای بسیار بارز این مخازن می‌توان به موارد زیر نیز می¬توان اشاره کرد:

• سهولت و سرعت بالای نصب
• قیمت مناسب (توجیه اقتصادی)
• امکان باز کردن مخازن و انتقال به محل دیگر و نصب مجدد به‌راحتی و افزایش حجم.
• دوام و مقاومت بالای شیمیایی و فیزیکی (عدم خوردگی بدنه و اتصالات و پیچ و مهره‌ها و ...)
• امکان اجرا در تمامی فصول سال و نقاط جغرافیایی
• دارای مجوز بهداشت از معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت و جهت نگهداری آب آشامیدنی
• زیبایی ظاهری این مخازن جهت مناطق خاص

قیاس با مخازن بتونی

امروزه در ایران خلاف روند پیشرفت جهان اکثر مخازن استفاده شده بتونی میباشد. جداولی جهت ارزیابی این دو مخزن در ذیل درج شده که به مقایسه این دو نوع مخزن میپردازد.
شرکت مهندسین پالود صنعت نیکان آماده طراحی ،اجرا ، نصب و راه اندازی و تعمیرات کلیه مخازن انواع مخازن فایبرگلاس میباشد.در صورت صلاحدید مدیریت آن سازمان شرکت مهندسین پالود صنعت نیکان از کارشناسان آن مجموعه محترم جهت بازدید از خطوط تولید این شرکت و پروژه های گذشته شرکت دعوت به عمل می آید.

`
دانلود کاتالوگ

تهرانسر-خیابان هفتم بلوار اصلی ( قهرمانی )-ساختمان پارسه-واحد 29
تلفن : 46-44569945(21) 98+
فکس : 44596738 (21) 98+
همراه : 9121872360 98+
ایمیل : info@psne.ir